June 27, 2015

2015 Scholarship Recipients!!

Recipient 
Scholarship
Field
School
Christopher Beckman
Above and Beyond
Engineering
Michigan Tech
San Kay Thee
Andrew Brownfield
Early Childhood Education
University of Akron
To be awarded in October
Bellin Health


Katie Clark
Ben Edinger
Criminal Justice
NWTC
Jordan A King
Brent Vroman


Donglin “Linda” Zhang
Brian LaViolette 
Bioenginnering Pre-Med, Public Health
Williams College
Janeen Plomondon
Danny Dietz
Secondary Education
Uni-CO Boulder
Nicole Giesen
Danny Dietz 2nd
Biomedical Engineering 
Colorado School of Mines
Emma Bahm
Eric McColley
Criminal Psycology 
Liberty University 
Brooke Woodford
Esther Cleveland
Elementary Education
UWGB
Kaily Goddman
Isaiah Hunt
Nursing
UW-Oshkosh
Christiana Adame Delgado
James Cathey
Pre-dentristy
University of Reno
Landon Holley
Jerome Hatfield
Biomedical Engineering
University of SC
Jesse Erickson
Jesse Thiry
Army ROTC
St. Norberts
Bradly Blansett
Joe Welke
Chemistry and Military Science
SD School of Mines
Jonah McCrorey
Joel Gentz
Air Force
Purdue University
Sydney Wayner
John Bradley
Dietetics
UW-Stevens Point
Tori Hipke
Journey-OHS
Nursing
NWTC
Darian Rose Bowman
Journey-Suring 
NWTC
Nursing
Michaela Bissinger
Ken Hess
Nursing
Garder-Webb
Cassidy Ryan
Ken Kubsch
Speech Pathology
UW-Stevens Point
Parker Blob
Ken Stumpf
National Guard
Oshkosh
Renee Schmitz 
Kyle Hemauer
Biology
UW Madison
Phallen Lambert
Len Keller
Nursing
Collage of Dupage
Clarissa Skaletski
Matt Atkinson
Art Education
UW Oshkosh 
Benjamin Rouse
Mike Colalillo
Law Enforcement
Fondulac Tribal and Community College
To be awarded in August
Nainoa Hoe


Sierra Demmith
Nichole Frye
Early Childhood Education
 Rasmussen College
Amelia Nievinsk
Nueske Family Scholarship of Excellence
Physchobiology
Ripon College
Doug Exworthy
NWTC-Oconto
It Computer Business 
NWTC
Darian Rose Bowman
NWTC-Suring
NWTC
Nursing
Mackenzi LaMarre
Ollie and Helen Bogsted
Social Work
UWGB
 Alena Vebrov√°
Patton
Social Work

To be awarded in September 
Poland Scholarships


Taylor White
Rachel Bosveld
Exercise Science/Therapeutic Recreation
UW-LaCrosse
Ramadan Raji
Ray Zimmerman
Chemical Engineering 
UWGB
Douglas Exworthy
Robert C Safford
It Computer Business 
NWTC
Leora Reyhan
Robert Foley
Army
USMA
Hannah Heyer
Ron Sager
Education
Martin Luthern College
Kayla Gracyalny
Ryan Jerabek
Elemenary Education
St. Norberts
Daheun Kim
Sal Giunta
Humanities 
University of Northern IA
Carly Cerrato
Samantha Cuene
Health Promotion
Stevens Point
Recipient
Scholarship
Field
School
To be awarded in July
South Africa Scholarship


To be awarded in October
St. Norbert College (4 Scholarships)


Lennon J. Mauel. 
Tom Hudner
Marines

Clare Cuene
Victoria Parmentier
Education
St. Norberts
Andrew Clements
Wendell and Shanna Ellsworth
Business
Grand Valley State Univeristy
Hannah Linebaugh 
Wendell and Shanna Ellsworth
Nursing
Michigan State University

No comments: